Bugün :
Yenişehir Haberleri Yenisehirim.com  [Yenişehir -

MUSTAFA GERİM RÖPORTAJI

31 Temmuz 2010, 02:28

  SELMA ARSLAN: İyi günler Mustafa Bey. Yenişehir Demirciler ve Madeni işler Sanatkarları Odası'nın kuruluş tarihinden bahsedebilir miyiz?

  MUSTAFA GERİM: Odamız, 1965 yılında Yenişehirli demirci esnaflarından Hasan Demirel, Emin Sıkılar, Ahmet Peynirci, Osman Ateş ve Ali Çumçum'un girişimleriyle Yenişehirli esnaf ve sanatkarların bir çatı altında toplanması amacıyla kurulmuş olup, ilk adı, Demirciler ve Madeni İşler Sanatkarları Derneği olmuştur. 1991 yılına kadar dernek olarak faaliyetini sürdürmüş, fakat 1991 yılında 507 sayılı kanun gereği "ODA" statüsüne kavuşmuş olup, 2005 yılında da bu yasa iptal edilip 5362 sayılı kanunla yeniden düzenlenmiştir. 1976 yılına kadar çeşitli yerlerde hizmet eden odamız 1976 yılında belediyeden alınan arsa üzerine kendi binasını yapmış ve bu tarihten itibaren kendi yerinde hizmet vermeyi sürdürmüştür. Odamızın kuruluşundan itibaren satılmakta olan sanayi (oksijen-karbon) tüpleri ve demirci kömürü satışı halen devam etmektedir.

Halen 35 meslek grubunda faaliyet gösteren, 222 mevcut üyesi, 1 çalışan personelimiz bulunan odamızın üyelerinin büyük çoğunluğu basit usul vergi mükellefi olduğundan bu üyelerimizden 140 kişinin muhasebesi odamız tarafından kurulan büroda tutulmaktadır.

  SELMA ARSLAN: Demirciler Madeni İşler Sanatkarları Odası Başkanı olarak; kendinizi tanıtır mısınız?

  MUSTAFA GERİM: 1958 Yenişehir doğumluyum.1974 yılından beri sanayi alanında çalışıyorum. 24 Mart 1996 yılında oda başkanlığına seçildim. 2010 şubat ayı seçimlerinde kullanılan 209 oydan 117'sini alarak tekrar oda başkanlığında hizmet vermekteyim.

  SELMA ARSLAN: Şubat ayındaki seçimin kazanan tarafı siz oldunuz, bu konuda ne söylemek istersiniz?

  MUSTAFA GERİM: Öncelikle oylarını bana veren, ya da vermeyen herkese, gazeteniz aracılığıyla tekrar teşekkür ediyorum. Yapılan bu seçim sonucu itibariyle, daha çok hırslandık. Bize daha çok heyecan kattı. Yapılan kongrede duygusal anlar yaşandı. Bizde tüm bu olanlardan esinlenerek ileride daha fazla hizmet vermek için çalışacağız.

  SELMA ARSLAN: Peki Mustafa Bey, dernek üyelerinizin ve diğer sanayi esnafının sorunlarından bahsedebilir miyiz?

  MUSTAFA GERİM: Açıkçası sorunlardan bahsedecek olursak en başta ekonomik sorunlar baş gösteriyor. Türkiye'nin ve dünyanın içinde bulunduğu kriz dolayısıyla bu durum, biz esnaflara da yansıyor. Özellikle tarıma dayalı sorunlarla karşılaşıyoruz. Bunun için “çiftçide para varsa esnafta da vardır” demek daha doğru olur. Malum çiftçinin durumu da ortada...

  Ekonomik sorunlar demişken; yanlış anlaşılmadan bir konuya değinmek istiyorum. Yenişehir'de yapılan TOKİ’lerin esnafımıza hiçbir faydası olmadı. Bize yöre esnafı olarak hiçbir çalışma teklifi bile gelmedi...

  Yalnız; sakın yanlış anlaşılma olmasın! Biz TOKİ’lerin kurulmasına karşı değiliz. Sadece yöre esnafı olarak; birlikte çalışırsak hem ilçemizin, hem de esnafımızın ekonomisinde bir canlılık kazanılırdı diye düşündük. Fakat olmadı. Umarım bundan sonra, aynı şeyler yaşanmaz. Bu konuda başta belediye olmak üzere, herkesten destek bekliyoruz.

  SELMA ARSLAN: Sizce bizim esnafımız TOKİ’nin yapılanmasında, TOKİ sisteminde istenilen işleri çıkarabilir miydi?

  MUSTAFA GERİM: Elbette çıkarabilirdi. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü burada 35 meslek grubu var. İhtiyaca göre her türlü meslek grubundan istenilen düzeyde, faaliyet gösterebileceklerini söyleyebilirim.

  SELMA ARSLAN: Daha önce 11. Uluslar arası pencere-cam teknolojisi aksesuarları fuarlarına katıldınız. Üyelerinize yönelik olan bu fuar gezileriniz devam edecek mi?

  MUSTAFA GERİM: Tabi ki devam edecek. Bahsettiğiniz gezide pencere ve cam teknolojileri gezildi ve görüldü. Bizler o mesleğe yakın olan grupları götürdük.

  Daha önce de Çanakkale Şehitleri için bir gezi düzenlemiştik. Önümüzdeki zamanlarda ailelerle birlikte yapılan geziler düzenlemek istiyoruz. Bunun için de yolculuk esnasında ailelerin can güvenliğinin sağlanması gerekli. Bu tür sorunlar aşılırsa ileride yeni bir gezi yapmak isteriz.

  SELMA ARSLAN: Oda başkanı olarak gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

  MUSTAFA GERİM: Yeni sanayide yeni sektörler yaratmak, böylece daha fazla eleman çalıştırmak. Mesela mobilya sektörünün açılmasını isterdim. Herkes mobilya için İnegöl'e gidiyor. Yenişehir'de de bu bölümün açılması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Bir de en önemlisi, esnafın elindeki işleri pazarlayabilmesi için bir şirket kurulmalıdır. Bakın kooperatif demiyorum, çünkü bir şirket kooperatife göre daha hızlı kararlar alır ve uygular. Eğer bir şirket kurulursa esnafımız talep ve ihtiyaçlar karşısında iş yapar. Kalite artar. Esnafımızın pazarlama sıkıntısı giderilmiş olur. Siz de biliyorsunuz ki; günümüzde küresel bir markalaşma devri yaşanıyor. Herkes büyük markalar ve marketlerle ihtiyacını karşılıyor. Küçük bakkalları, ya da iş yerlerini düşünen yok. Halbuki onlarında kendini geliştirmeleri için ilginin biraz da olsa onlara yönelmesi gerekiyor. Bu konuda herkesten destek bekliyoruz.

  SELMA ARSLAN: Mustafa Bey, bu önemli sorunları bizimle paylaştığınız için Gün ve Gündem gazeteleri, www.yenisehirim.com olarak teşekkür ederiz, varsa son sözlerinizi alabilir miyiz?

  MUSTAFA GERİM: Bu anlamlı söyleşi için biz teşekkür ederim. Buradan tüm üyelerimize oda aidatlarının ödenmesi konusunda biraz daha hassasiyet göstermeleri ricasında bulunmak istiyorum. Onlar için elimizden gelen her türlü hizmeti vermeye hazırız. Bu arada söylemeden geçmek istemiyorum. Bir Bursalı olarak, Şampiyon Bursasporumuzu yürekten kutluyor ve yolu açık olsun diyorum.

Bu haber 1401 defa okunmuştur.

  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
vipfal reklam

Mehmet KÖSEOĞLU Mehmet KÖSEOĞLU
YENİŞEHİR İNCİSİ VE TARIM A.Ş.
Oya BİÇİCİ Oya BİÇİCİ
RUHSAL DETOKS YAPMAYA NE DERSİNİZ?
Nihat BIÇAK Nihat BIÇAK
ÇOCUKLARI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!
Fatih AK Fatih AK
KAÇ PARA ÖDENECEK? KAÇ DAİRE YAPILACAK?
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
SADE HAYAT DEDİKLERİ
Mustafa UYSAL Mustafa UYSAL
BİR HAYAL İLE BAŞLAR
Özhan TURHANLI Özhan TURHANLI
SECMEN DAVRANIŞI VE 1 KASIM SEÇİMLERİ
Erdoğan Hamdi CİNGİL Erdoğan Hamdi CİNGİL
NE ŞİŞ YANSIN NE KEBAP
Dursun CANATAN Dursun CANATAN
KOLAY TÜKETME
Suat KAHYA Suat KAHYA
TARIMSAL DESTEKLEMELER
Yasemin Şen ZEYTİN Yasemin Şen ZEYTİN
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN
İlyas ÇELİK İlyas ÇELİK
MUTLU OLMANIN BİLİMSEL AÇIDAN KANITLANMIŞ 12 YOLU
Ziya GÜNEY Ziya GÜNEY
YENİLENEBİLİR ENERJİ VE RÜZGAR...
Hülya GEDİKLİ Hülya GEDİKLİ
Önce sormalı insan bir kendine!
vipfal reklam


Facebook

 RSSYasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları Yenişehir Gündem Gazetesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı ve haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı ve haberlerin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Altyapı , Tasarım ve Geliştirme