Bugün :
Yenişehir Haberleri Yenisehirim.com  [Yenişehir -

YENİŞEHİR'İN BÜYÜKŞEHİR'E BAĞLANMA PALAVRASI!

Nihat BIÇAK

03 Şubat 2011, 21:53

Nihat BIÇAK

  Geçtiğimiz günlerde bir yerel gazetenin kulaktan dolma ve hiçbir kanıta bağlamadan yazdığı "Yenişehir, Bursa Büyükşehir'e bağlanacak" dedikodusu resmen "PALAVRADIR!’’
  Bu konu niçin palavradır, açıklıyorum. Bursa Büyükşehir sınırlarının genişletileceği Yenişehir, İnegöl ve Orhangazi'nin de Bursa Büyükşehir'e bağlanacağı konusu ilk kez geçen yıl gündeme gelmişti.
 Bu konu sadece Büyükşehirlerin sınırlarının genişletilmesini kapsamıyor ayrıca bazı şehirlerin Büyükşehir olmasını da öngörüyordu.
 Bu konuyu ilk kez Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe dillendirmiş, konu Bakanlar Kurulu'nda da konuşulmuştu. Konu, Bakanlar Kurulu'nda sadece konuşmalarda kalmış, konunun yasalaşması için hiçbir önerge verilmemiş ve konu hakkında söz alan Devlet Bakanımız Faruk Çelik ise Yenişehir, İnegöl ve Orhangazi gibi büyük ilçelerin Bursa Büyükşehir'e bağlanmasının yanlış olduğunu ve tepki çekeceklerini söylemişti. Faruk Çelik'in bu sözlerinden sonra konu bir daha ne açılmış, ne de gündeme gelmişti.
   Konunun gündemde olduğu dönemde Gazeteci arkadaşımız Fatih Ak, AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı ile görüşmüş ve konuşulanları kamuoyuna aktarmıştı.
  Konu tekrar sulandırılmaya başlanınca ben de dün (Perşembe günü) Sedat Vekili aradım ve kendisiyle bir görüşme yaptım.
 Beni bilenler bilir, kulaktan dolma, tabir-i caiz ise "Atmasyon" haberlerle işim olmaz ve araştırmadan da bir şey yazmam. İşte bu yüzden Sedat Vekili arayıp işin aslını ona sordum. Sedat Kızılcıklı'nın söylediklerine göre, şu an meclis gündeminde ve Bakanlar Kurulu'nda böyle bir konu yokmuş. Hiçbir hazırlıkta gözükmüyormuş. Hemen şunu belirtmek istiyorum; Başbakan Erdoğan'ın Denizli'ye gidip bir dizi açılışlara katılması ve burada Denizli'yi seçimden önce Büyükşehir yapacağım demesi, bazı güruhların iştahını kabartmış olabilir. Ama Denizli'nin Büyükşehir yapılması, Bursa Büyükşehir sınırlarının büyümesi anlamı taşımayacağı gibi, güruhların erken bayram yapmasına da neden olmuş olabilir.
 Şimdi… Ortada "Fol yok yumurta yokken" bu konunun gündeme getirilmesi ne anlam taşıyor?
  Söyleyeyim, Bu konunun gündeme getirilmesi, başta Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil'i ve sonrasında AK Parti İlçe teşkilatını rahatsız etmek amacını taşıyor. Sonrasında ise AK Parti ilçe teşkilatının şevkini kırma politikası var.
 Bunu yazan gazeteci arkadaşımız (isim vermiyorum) Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürü Ercan Özel'in yakın arkadaşı ve sık sık birlikte görülüyorlar.
 Yenişehir'de yaygın konu, gazeteci arkadaşın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürü Ercan Özel'den Yenişehir'i ablukaya alacak "ÖZEL" talimatlar aldığı yönünde.
 Özel kalem müdürü beyefendi Gazeteci arkadaşımıza talimat veriyor mudur bilemem, ama bildiğim tek şey var o da, "İhalenin" Ercan Özel'in üzerinde kaldığıdır.
 Vatandaşın kafasındaki bir başka soru da, ikilinin, Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil ve AK Parti teşkilatını sıkıntıya sokacak yöntemler aradığı. Yoksa niçin ortada bir neden yokken "Yenişehir dahil ilçeler Büyükşehir'e bağlanıyor" konusu gündeme getirilsin?
 Ayrıca İnegöllüler "Bizi il yapmıyorsanız, Büyükşehir'e de bağlamayın",  Orhangazililer "Bizi Bursa Büyükşehir'e bağlarsanız Yalova'ya bağlanırız" Yenişehirliler "Büyükşehir'e çok uzağız kendi yağımızla kavruluruz" derken, neden AK Parti böyle bir kararı alsın ki?
  Ortada bu yönde alınmış hiçbir karar yok, sadece bazı kişilerin şahsi çıkar ve menfaatleri var.
 Son kez söylüyorum; Yenişehir Büyükşehir'e bağlanmıyor ve bağlanmayacak. Bu konu sadece çıkarcıların ortaya attığı kocaman bir "PALAVRA"dır.
KASAP AİLESİ  ÇOK MUTLU
   Yenişehir siyasetinin renkli ismi CHP İlçe Başkanı Fahrettin Kasap, 1 ay aramızda olmayacak. Nedeni ise, ABD'ye gitmiş olması. Bildiğiniz gibi Fahrettin Kasap'ın Alper ismindeki oğlu Amerika'da yaşıyor. Ve Alper Kasap'ın 2 ay önce Alper Kazım ismini verdiği bir oğlu Dünya'ya geldi. İşte Fahrettin Kasap bu yüzden belirli  bir süre aramızda olmayacak. Kim bilir belki de CHP İlçe Başkanı Fahrettin Kasap sizler bu satırları okuduğunuzda  torununu kucağına almış seviyordur bile.
 Fahrettin abi, Amerika'ya gitmeden önce bizi arama nezaketinde bulundu. İlk torununun Dünya'ya geldiğini bize büyük bir mutlulukla aktardı. Bizler de kendisine "Gözün Aydın" dileklerimizi ilettik. Alper Kazım'ın hayırlı ve uzun ömürler yaşamasını diledik.
  Fahrettin abi ile konuşmamızdan sonra helalleştik. İkimizde birbirimize hakkımızı helal ettik. Sonuçta insanız, hatalarımız olmuş olabilir. Bu yüzden helalleşmeyi de ihmal etmedik. Kendisini sabırsızlıkla beklediğimi de söylemeden geçmedim.
 Tekrar Kasap ailesini tebrik ediyor, Alper Kazım'a hayırlı ve uzun ömürler diliyoruz.     

Bu haber 2153 defa okunmuştur.

  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Serhat AYAS Serhat AYAS
FARK YARATMAK
Fatih AK Fatih AK
TSE “OTO TEST MERKEZİ”NDEN VAZ MI GEÇİYOR?
Mustafa UYSAL Mustafa UYSAL
YERLİ ENERJİDE ZİHNİYET SORUNU
Oya BİÇİCİ Oya BİÇİCİ
ATATÜRK ve SANAT
Nihat BIÇAK Nihat BIÇAK
AHMET ZEYTİN'E YAPILAN HAKSIZLIK
Özhan TURHANLI Özhan TURHANLI
GENÇLİK: GELECEĞİN İNŞASI
Yasemin Şen ZEYTİN Yasemin Şen ZEYTİN
GRİP AŞISI OLMALI MIYIZ?
Mustafa SEVİM Mustafa SEVİM
"SUS"
İlyas ÇELİK İlyas ÇELİK
MUTLU OLMANIN BİLİMSEL AÇIDAN KANITLANMIŞ 12 YOLU
Ziya GÜNEY Ziya GÜNEY
YENİLENEBİLİR ENERJİ VE RÜZGAR...
RÖPORTAJ RÖPORTAJ
SÜLEYMAN ÇELİK RÖPORTAJI
Hülya GEDİKLİ Hülya GEDİKLİ
SİYASETİN EN ÇİRKİN HALİ!

Facebook

Mydesign Haber Sistemi RSS Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları Yenişehir Gündem Gazetesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı ve haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı ve haberlerin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.