AYIP DENEN BİR ŞEY VARDI

AYIP DENEN BİR ŞEY VARDI

Yediğin söylenmez, büyüklerin yanında çok konuşulmaz, yanında uzanılmaz, çağırdığı zaman hemen gidilirdi. İnsanlar sosyal olayım derken soytarı olup çıktılar. Sürekli gülen suratlar, paylaşılan kahvaltı sofraları, ‘mükemmel’ yemek masaları, gezip tozduğu, tozunu dumana kattığı yerler. Kredi kartlarıyla dağıttığı ortamlarda çekinmeden eğleniyorum diye hava atıp durmaktalar. Kimse yiyebiliyor mu gezebiliyor mu diye düşünmeden yapılan paylaşımlar, kime hizmet ediyoruz acaba? (Bu yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, kendi gidemiyor yiyemiyor diye)…

İster sende ister bende yapabiliriz. Çünkü hangi bankaya gittin de geri çevrildin değil mi? Ama ihtiyaç kredisi, ama ev kredisi, tatil kredisi, araba kredisi, düğün kredisi, girişimci kredisi, çiftçi kredisi… Seç beğen al. Seçmece kredi bunlar. Borçlanmalar gani gani…

Hangi sistem demeyeceğim bizi bu duruma getirdi. Biliyorum ki SİSTEMSİZLİK ve kendi sistemimizi kuramamak bizi bu hale getirdi. Gerek kültürel olarak, gerek ekonomi olarak neyi baz alıp yol almamız daha kazasız belasız olabilir diye düşünmeden edemiyorum. İngiltere’de kurulan faizsiz bankacılık kime hizmet ediyor. Bütün Orta Doğu’nun parasının bekçileri olmuşlar. Kurulan bu kapitalist sistemin paradan para kazanma hırsı dünyayı yakıp yıkıp bitirecek. Buna bir dur diyen olmalı. Hizmete ve üretime dayalı gelişme ve var olan para ile borçlanma, olmayan para ile borçlanmaları silip atmak gerekir. Peygamber (a.s) ‘aldığınız faizler ayağımın altındadır’ demiştir. Demiş ama Müslüman dünyası, insanlık bunu duyabilmiş midir? Yeryüzünün ıslahı insanın ıslahı ile olur.

İnsan rüzgar olursa Allah kasırga gönderir.

İnsan zalim olursa zalimleri ona musallat eder.

İnsan edepsiz olursa Allah hastalık yağdırır üzerimize.

İnsan cimri olursa Allah aramızdan bereketi çekip alır, yetiştiremez olur, geçim zorlaşır.

Ayağını yorganına göre uzatmazsan Allah yorganını da çekip alır.

Sen medet ya Allah demezsen Allah yettim ya kulum demez.

Kocanın kazancının üzerinde harcarsan, ‘size verdiğimiz bütün nimetlerden (başta iman ve şirk) sorguya çekileceksiniz’ ayetini okuyup anlamazsan halimiz içler acısı olacaktır.

İdareyi nerde nasıl olacak bunu bilecek buna göre davranacak hayatının tıkanmasına müsaade etmeyeceksin. Bir şey gerekli ise alacak, fazladan aldıklarının bir başkasının hakkı olduğunu unutmayacaksın. Yiyeceklerini dengeli ve az yemeli, her şeyi birbirine karıştırmamalı, bunları da kimseye ilan etmemeliyiz. Olan var olmayan var, giden var gidemeyen var. Paylaşılması gereken var, paylaşılmaması gereken var. Paylaştıklarınız sizi takip edenlere ne kazandırdığı ya da ne hissettirdiği önem arz etmeli. Neyi paylaştığın karakterini ve amacını belirler. Mesajın ne?

Birbirimize olan özlemler de bitti. Yakılan gurbet türküleri de yok artık. Eski sevda şarkıları bir daha yazılmayacak. Yolunu gözleyen sevgilin olmayacak. Bitirdi her şeyi. Beynimizde binbir tane dedikodu varken başka bir olaya odaklanamıyoruz.

Velhasıl doğru veya yanlış sizinle paylaşmak istedim bunları. Kendi kendimizin zekasını, çocukların seviyesine indirgedik. Ne kendimiz geliştik ne de çocuklarımız büyüdü ne de adam gibi düşüncelere sahip oldular. Kim anne kim baba kim çocuktu? Ergenlik bitirme yaşı otuz oldu, oysa olgunluk yaşıydı. Yaşlıları torunları teslim aldı. Bir toplum değişiyor farkında mıyız?

Selam ve dua ile…

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/ayip-denen-bir-sey-vardi.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz