KARDEŞ KISKANÇLIĞI

KARDEŞ KISKANÇLIĞI

KARDEŞ KAVRAMI VE KARDEŞ KISKANÇLIĞI İLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ

Kardeş ilk gözyaşını görür, ikinciyi yakalar, üçüncüyü durdurur. Ve bir daha o gözyaşını görmemek için elinden geleni yapar.

Abla olmak bebekken elinden tutup yürütmekmiş. Büyüdüğünde ise elinden tutup yol göstermekmiş. Öyle yazmış minik kardeşim. Bu gün doğum günüm ve dünyanın en anlamlı cümleleriyle başbaşayım.

“ABLAM”

Ben büyürken yanımda hep sen vardın. Oynadığımız oyunlarda hep sen kazandın. Ben o zaman çok iyi olduğumu düşünürdüm. Ama iyi olan ablamın kardeşine olan sevgisiymiş. Birinci sınıf defterim geçti elime. Birini anlatın demiş öğretmen. Ben seni anlatmışım. Her zaman beni benden daha iyi anladın. Birlikte yaşadığımız her an çok özel. İyi ki varsın. İyi ki doğmuşsun. Her anımda yanımda ve yakınımda ol ablam.”

En güzel hediyem. Kardeşlik gerçekten çok özel ve çok güzel bir duygu. Her anne her baba kardeşlerin her birini aynı şekilde sever. Her birinin yeri çok özeldir.

Anne-babanın kardeşler arası tutumu,kardeşlerin ilişkilerinde belirleyicidir. Kardeşler arası ilişkiler de aile içinde önemli bir yer tutar. Çocuğun büyük, küçük, ortanca olması farklı kişilik geliştirmesine yol açar.

BÜYÜK Çocuk ailenin ilk çocuğu olduğunda çok fazla bir ilgi görür doğal olarak.Fakat yeni bir kardeşin doğumuyla büyük çocuk kendisini terk edilmiş hissedebilir.

Büyük çocukla kardeş arasında ilişkiyi güçlendirmek için ortam hazırlanmalıdır. Anneyle birlikte kardeş bakımı yapılabilir. Çocuklar kardeşlerini korumakla gurur duyar.Koruma ödevi verilebilir. Kardeşler arasında kıyas yapılmamalıdır.Kardeşler birbirlerinin yanında küçük düşürülmemelidir.(Sen hep böyle yapıyorsun!) Bu kıskançlığı körükler.

KÜÇÜK Çocuk ise tüm ilgi onun üzerinde olduğu için kendisini dünyanın merkezinde hissedebilir.Ablası varsa kimlik oluşumunda istenmeyen gelişmeler olabilir. Dikkat edilmelidir.

KARDEŞ KISKANÇLIĞI İLE NASIL BAŞA ÇIKACAĞIZ?

Kardeş kışkançlığı korkulacak bir durum değildir.D oğal bir tepkidir. HATTA çocuklar uzlaşmayı, anlaşmayı ve empati kuracak sosyal ilişkileri öğrenir.

*Büyük çocuğun yeni doğan kardeşiyle ilgili duygularını tanımlayın. Ona “Bebeği çok seviyorsun” veya “Bir bebek kardeşin olduğu için çok şanslısın” gibi cümleleri (katılmasa dahi) ifade ettirin.

*Bütün suçu bir kardeşe atmayın.Kardeşiyle ilgili olumlu davranışında davranışını dillendirin ve ona olumlu şeyler söyleyin.

*Çocuklar arasındaki kavga ve tartışmalardan uzak durmaya çalışın,kendi problemlerini çözmeyi öğrensinler.Problemlerini çözdüklerinde ise olumlu ifadeler kullanarak davranışı  dillendirin. “Sizin ikinizin bunu halledebileceğini biliyorum”.

*Her çocuk özeldir. Onları kıyaslamayın.

*Çocuklarımızı küçük olarak değil birey olarak görelim ve istendik davranışlara yöneltmek için birlikte çözümler bulmuş olalım. Onlara söz verelim. “………………………………………. Olması için neler yapabiliriz?”

Unutmayalım çocuklarda kötü duygular yoktur.Sadece iyi yönlendirilmemiş duygu vardır.

 

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/kardes-kiskancligi-.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz