KARNE SEVİNCİ VE YAZ TATİLİ

KARNE SEVİNCİ VE YAZ TATİLİ

Öğrencilerimizin büyük heyecanla beklediği yaz tatili başlıyor.Karneler alındı.Öğrenciler yoğun bir tempodan ayrıldılar aslında.Bu tempoda her gün istikrarla okula giden tüm öğrencileri tebrik ediyoruz.Değişen dört mevsime ayak uydurdular ve okullarına gittiler.Karnesi güzel olan öğrencilere ‘seninle gurur duyuyorum’ derken karnesi zayıf olan öğrencilere de aynı şekilde ‘ karne aldın seninle gurur duyuyorum ,eminim zayıf olan derslerini düzeltmek için tatili çok iyi değerlendireceksin’ şeklinde olumlu dönütler verelim ki çocuğumuz çalışmayı bırakmasın ,başarısızlığı kabullenmesin.

Öğrencilerin çok daha uzun saatlerini evde geçirmeye başladıkları yaz dönemi, öğrenciler için eğlenceli ve rahat  olacaktır. Veliler ise verimli geçirme adına telaşa kapılabilir.

Tatil boyunca okul konusunu bir kenara bırakın ki çocuklarımızın zihni yaratıcılıkla meşkul olsun.

* Çocuklarımızı ekranlarla baş başa bırakmayalım.Süreyi birlikte programlayın ve oldukça sınırlayalım.

* Çocuğumuzla birlikte bir tatil planı yapalım. Örneğin günün belli zamanlarında kitap okusun. Belli saatlerde  eğlenerek kendi yetenek ve becerilerini geliştireceği spor faaliyetlerine yönelsin. Yine belli günlerde  ve belli saatlerde matematiği oyuna çevirerek tekrar etmesine olanak verelim.

* Yapılacak çevre gezileri, doğa yürüyüşleri, bisiklete binme gibi faaliyetler de çocukları hem mutlu edecek hem de onların doğa ve çevre ile ilgili pek çok bilgiyi yaşayarak öğrenmesini sağlayacaktır.

* Yaşlarına uygun şekilde seçilecek oyuncak, materyal ve faaliyetler gelişimlerini ve yaratıcılıklarını destekleyecektir.

* Çocuğunuza rutin olarak üstlenebileceği küçük sorumluluklar ekleyin. Çiçekleri sulama, odasını toplama, çamaşırları katlama, evinizde beslediğiniz evcil hayvanınız varsa bakımıyla ilgilenme gibi çocuğunuzun da keyifle yapabileceği bir görevi düzenli olarak yapmasına özen gösterin.

* Yaz okullarının programlarını inceleyerek çocuğunuzun isteğine göre bir aktiviteden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun gibi grup çalışmalarının yapıldığı ortamlar çocukların sosyal becerilerini ve duygusal zekâlarını geliştirmelerine katkıda bulunacaktır.

Çimlere oturmaktan, çamura bulaşmaktan korkmayan, ailesini, arkadaşlarını, insanları, ağaçları, çiçekleri, hayvanları, yağmuru, yazı, kışı, baharı, doğayı seven, denizin sesinde huzur bulan, güneşin sıcaklığı gözlerine yansıyan ve başını kaldırıp baktığı gökyüzünden mutlu olan çocuklar yetiştirmek dileğiyle…

 İyi tatiller

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/karne-sevinci-ve-yaz-tatili.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz