MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNDEN LİSE DİPLOMASI

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNDEN LİSE DİPLOMASI

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Eğitim Merkezleri'ne gönderdiği yönerge ile Ustalık ve Kalfalık Belgesi almış kişilerin telafi dersler ile "Meslek Lisesi Diploması" sahibi olabileceğini duyurdu.

Binlerce ortaokul mezunu, Kalfalık ve Ustalık Belgesi sahibi olan vatandaşın beklediği karar çıktı. Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından verilen lise diploması şartları daha da genişletildi. Ustalık ve Kalfalık belgesi sahibi Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu mezunu kişiler de diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler.

"ORTAOKUL MEZUNU TÜM ESNAFLAR LİSE DİPLOMASI ALABİLECEK"

Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Yenişehir Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Şahin, Okulumuz bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Eğitim Merkezi'ne, “Ustalık Belgesi” olan Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu mezunu esnafımızın başvurması halinde fark derslerini vererek bir yıl içerisinde Meslek Lisesi diploması alma hakkının tanınmasının esnafımız için büyük bir fırsat olduğunu ifade ederek bu imkândan faydalanmak isteyen “İşyeri Açma Belgesi” ya da “Ustalık Belgesi”ne sahip esnafımızı, bu haktan yararlanmak üzere okullarına davet etti.

Şahin, 'Ortaokul mezunu ve söz konusu belgeye sahip olanlar bu haktan faydalanabilmek için 21 Eylül 2020 tarihine kadar okulumuza başvurmaları gerekmektedir, konu ile ilgili detaylı bilgiye Müdür Yardımcımız Hakan Gönültaş'tan ulaşabilirler' dedi.

Şahin ayrıca, okul bünyesinde bulunan Mesleki Eğitim Merkezinde bu yıl 8. Sınıfı bitirip ilçemizde bulunan herhangi bir orta öğretim kurumuna devam etmek istemeyip Mesleki Eğitim Merkezimize kayıt olan öğrencilerimiz iki gün yüz yüze ders alarak kalan günlerde işyerlerinde staj yaparak 4 yıl sonunda “Meslek Lisesi Diploması” alacaklarını belirtti. Bu öğrencilerimizin Esnafımızın hem çırak ihtiyacını karşılayacağını, aynı zamanda da hem aile bütçesine hem de ekonomiye katkıda bulunacaklarını ifade etti. 4 yıl sonunda da Diploma ile beraber Ustalık ve işyeri açma belgesi almaya hak kazandıklarını ifade etti.

Yenişehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Şahin Mesleki Eğitim Merkezlerinin eğitim sistemi içerisinde çok önemli bir yeri olduğuna dikkat çekerek, "Eğitim sistemimiz içerisinde mesleki eğitimin çok önemli bir yeri var. Bizler de örgün ve yaygın eğitim kapsamında mesleki eğitimin hak ettiği yeri bulması, meslek ve beceri konusunda donanımlı olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" diye konuştu.REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/mesleki-egitim-merkezlerinden-lise-diplomasi.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz