YENİŞEHİR SULAMA BİRLİĞİ'NİN SUYU MU ÇIKTI?

1601

Kısa bir ayrılıktan sonra siz değerli hemşehrilerimle konuşan köşe’de buluşmanın mutluluğu ile herkesi yürekten selamlarım.
Yazılarıma bir süre daha ara vermek istemiştim ama KUL SUSARSA YARADAN KONUŞUR! Ve Yaradan konuşursa susan’da kurtulmaz… İnancımın gereği siz değerli  Yenişehir’lileri mizin  vicdanının sesini Konuşan Köşe’ye taşıyacağıma ilk gün verdiğim söz gereği yeniden buluşma gereği duydum.
Geçtiğimiz günler de gerek iş yerime gelen çiftçi müşterilerimin gerek dost meclislerinde yapılan sohbetlerin sürekli SULAMA BİRLİĞİ ile ilgili olması  ilk başlarda dikkatimi çekmeyip bana dedikodu-Gıybet tarzında gelmişti. Fakat  müşterilerimden birinin adeta haykırır gibi bazı konulardan bahsetmesi sonucu bazı çiftçilerimizin  artık feryat noktasına geldiğini fark ettim ve bu konuda bir çiftçi ağabeyimizin anlattıklarını tüm detayları ile dinleme gereği duydum.
Çiftçi ağabeyimizin anlattıkları diğer anlatılanlarla neredeyse tamamen örtüşmekteydi.
Şimdi bu çiftçi ağabeyimizin ve onun anlattıklarını destekleyen diğer çiftçilerimizin bahsettiği aynı şeyleri burada yazı olarak sizlerle paylama konusunda biraz Hukuki olarak problem olur mu ? diye düşünmedim desem yalan olur!

Ama TOPLUMUN VİCDANINDA BİR SUÇ VARSA VE BU SUÇ TOPLUMUN VİCDANINDA HUKUKİ OLARAK YER BULMUYORSA , SONU NE OLURSA OLSUN SUSMAK VE KAYITSIZ  KALMAK DAVA  ADAMINA VE DAVAYA GÖNÜL VERMİŞ BİRİNE YAKIŞMAZ! İnancımla sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Yazılarımda ara-sıra hatırlattığım gibi, Ben bir Gazeteci-Köşe  Yazarı-Kulis Haberlerini Köşesine taşıyan biri değil, Davasına gönül vermiş   ve bunun gereği olarak Yenişehirlilerin sesini, söz uçar yazı kalır misali konuşulanları süzgeçten geçirip yazıya taşıyan ve bunu çala-kalem yapan biriyim.

Çiftçi Ağabeylerimiz;
-Hocam bu sulama birliğinin suyu mu çıktı? Biz çiftçilerimiz bu birliğin bir zamanlar Trakya Birlik-Marmara Birlik gibi çiftçinin elinden tutan, çiftçiyi destekleyen bir birlik olacağını bekledik, birliğin yönetiminin çiftçinin halinden anlamasını bekledik ama nafile CUMHURBAŞKANIMIZ BİZE 2000 TL YARDIM PARASI GÖNDERDİ SULAMA BİRLİĞİ ZATEN BUNUN 1000 TL’sini aldı ama Helal olsun! Biz bunun derdinde değiliz.
Bizim derdimiz,  ELEKTRİKÇİLERİN İHALE ALMAK İÇİN YARIŞTIĞI BİR BİRLİK OLMUŞ BURASI…
Trakya Birlik-Marmara Birlik gibi yanımızda değil ve derdimizi anlayacak bir yönetim yok dedikten sonra ekledi;
Bir zamanlar UEDAŞ da elektrikçi  olarak çalışırken çiftçilere Tarımsal Elektrik konusunda maddi olarak zarar vermiş ve bu yüzden  UEDAŞ da ki görevine son verilmiş bir kişinin şu an Sulama Birliğinde Elektrikçi olarak çalışmakta. Bu kişinin Sulama Birliğinde  aynı maddi zararı vermeyeceğini nereden bilelim dedi?
Bu  son anlattığını kendisi gibi diğer çiftçilerimizde anlattığından bu konuyu biraz açmasını istedim.

Dediği şuydu;
Şu an Sulama Birliğinde Elektrikçi olarak çalışan  bir kişi, geçmişte  UEDAŞ ta Elektrikçi olarak çalışmaktaydı ve  kurumun adına çiftçilerimizin tarımsal alandaki elektrik problemlerini çözmek adına çiftçilerimiz ile para alış-verişinde bulundu. Bazı kişiler bunu UEDAŞ’a iletti ve bu kişinin görevine son verildi.
Bu kişi şimdi Sulama Birliğin de çalışmakta ve benzer şeyleri yaşamayacağımızın garantisini kim verecek?

CUMHURBAŞKANIMIZIN  BİZE DESTEK OLARAK VERDİĞİ 2000 TL’nin 1000 TL sinin sulama birliğine gittiğini biliyoruz, zor dönemden geçtiğimiz için ses çıkarmıyoruz ama bu şahıs gibiler bir zamanlar UEDAŞ da yaptığı gibi buradada aynısını yaparsa bizim mağduriyetimizi kim giderecek?
Dedi…
Bende,
-Bunu bana değil Birliğin Başkanına söylemen lazım dedim.

Cevap olarak da;
Bu kişi Sulama Birliğine Sendika getirmiş ve Başkan da sendikadan çekiniyormuş dedi.
Bende,
-Ne sendikası diye sorduğumda,
Cevap olarak,
-UEDAŞ’ta çalıştığı dönemde bağlı olduğu sendikayı buraya getirtmiş. Böylece kendini garantiye almaya çalışıyormuş…
-Hatta Yenişehirli bir Lokanta esnafından Sendika temsilcisi olarak çalışanlara yemek hizmet bedeli alacağız adı altında kurum adına resmiyete dökülmeyecek şekilde  elden  para alıp, Lokanta esnafına daha sonra ihale iptal oldu diyerek aylar sonra parayı geri iade etmiş ama sonuç olarak  kurumun adını kullanmış. Ya çiftçiler içinde böyle mağduriyet olursa?
Gibi..Mış muş...

Anlatırken daha fazla dinleyemeyip, konunun kapanmasını istedim.

Bu konuyu,
Sulama Birliği Yenişehir İlçe  Komisyon Başkanına  anlattım ve tüm anlatılanları onayladı ve gerekli yerlere iletildiğini  ve kendisinin de  çözüm beklendiğini  söyledi…

Üzüntü içinde kaldım çünkü bu kayıtsızlık kime  IYI gelir?
Çiftçi ile Ak Parti nin karşı karşıya bırakılması kine IYI gelir?
Şimdi iddialara  dönersek,
Bu kişinin ve çalıştığı birliğin  toplumun ve özellikle hizmet verdiği çiftçilerin  gözünde bu durumdan kurtulması KAMU VİCDANI AÇISINDAN ÖNEM TAŞIMAKTADIR.
Ve Kamu vicdanında hukukun tecelli etmesi için  cevaplanması gereken sorular şunlardır;
-Şu an Sulama Birliğinde elektrikçi olarak çalışıp, geçmişte UEDAŞ ta elektrikçi olarak çalışan kişinin UEDAŞ dan ayrılma nedeni çiftçilerimizin bahsettiği gibi mi?
-Eğer öyle ise Sulama Birliği, çiftçinin olası  mağdur olma endişesine karşı nasıl aksiyon alacak?
-Bahsedilen şahıs Sendikayı Yenişehir Sulama birliğine getirmiş söylentisi üzerine, eğer sendika çalışanların faydasına olacak ise getirtilmesi çok güzel bir şey  fakat  bu şahsın sulama birliğinde sendika temsilcisi olduğu doğru mu?
-Sendika  Bursa Temsilciliği bu kişiyi daha önce çalıştığı UEDAŞ dan tanıyor mu?
-Bahsedilen iddialar doğru ise ve sendikanın Bursa Temsilciliği bunu biliyor ise nasıl yetkilendirme yapabildi?
-Bahsedilen kişinin Yenişehirli Lokanta esnafı ile  kurum adına  para alışverişi olacak şekilde  ilişkisi oldu mu?
-Bahsedilen kişi hakkında ortaya atılan iddialar yalan ise bu kişinin aklanması Kamu vicdanı adına gerekmiyor mu?
-iddialar doğru ise Sulama Birliği Yönetimi ne gibi bir aksiyon aldı? Yoksa olup-bitenlere kayıtsız mı kaldı?
Ve son olarak Çiftçilerimizden birinin söylediği söz yüreğimi acıtt! Birliğin bu olup-bitenlere karşı  duyarsız kalması...

KILIÇDAROĞLUNUN 18 EKİM DE BÜROKRATLARA VERDİĞİ ULTİMATOM mu yoksa? Demesi oldu…

Kaynak : http://yenisehirim.com/yazar/sinaneskinkonusankose.html.html

Yazarın Tüm Yazıları

YENİŞEHİR SULAMA BİRLİĞİ'NİN SUYU MU ÇIKTI?

NİMET ABLA PİYANGOSU VE ABLA SİYASETİNİN YENİŞEHİR VERSİYONU

BİR ÖNCEKİ YAZIMA GELEN ELEŞTİRİLER ÜZERİNE

İYİ Mİ? AYI MI?

AKLI SELİM PEKİ USLU KİM?

YENİŞEHİR NELERİ KAYBETTİ?

ARI KOVANLARI İNEGÖL'E BİR PARMAK SÜZME BAL YENİŞEHİR'E

Bu Gençlik ''Ah Be ETHEM!’’ dedirtmez...

Z Kuşağı ZİG ZAG Kuşağına Karşı!

ADAYLAR DEĞİL, YENİŞEHİR KAZANSIN!