YENİŞEHİR YAĞLI TOHUMLAR AYÇİÇEĞİ ALIMINA BAŞLADI

YENİŞEHİR YAĞLI TOHUMLAR AYÇİÇEĞİ ALIMINA BAŞLADI

307 Sayılı Yenişehir Yağlı Tohumlar Kooperatifi, 2020 sezonu yağlık ayçiçeği alımına başladı. Kooperatif, Eylül ayı sona kadar bin 800 ton ayçiçeği alımı yapacak.

307 Sayılı Yenişehir Yağlı Tohumlar Kooperatifi, yağlık ayçiçeği alım sezonunu açtı. Kooperatif Başkanı Hakkı Çetin, ayçiçeği alımlarının önceki gün başladığını, alımların, Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini kaydetti.

% 50 HAMYAĞ ORANLI AYÇİÇEĞİ 3.726 TL

307 Sayılı Yenişehir Yağlı Tohumlar Kooperatifi, Ayçiçeği Alım Fiyatı Avans Fiyatlarını da açıkladı. Açıklanan fiyatlara göre, % 39-41 Hamyağ oranlı ayçiçeği 3,240 TL, Fiyatı % 44 Hamyağ oranlı ayçiçeği için 3,434 TL, % 50 Hamyağ oranlı ayçiçeği için de 3,726 TL kilogram fiyatı belirlendi.

BİN 800 TON AYÇİÇEĞİ ALINACAK

307 Sayılı Yenişehir Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Hakkı Çetin, sezon öncesi ortak ve üyelerden bin 500 ton rekolte aldıklarını, ancak sezon sonuna kadar bu rakamın bin 800 tona ulaşmasını beklediklerini söyledi. Hakkı Çetin, “Alımlarımızı kooperatifimizde sürdürüyoruz. Amacımız, üreticimizin emeğinin karşılığını alması. Bu yüzden fiyatlarımız tüccarlara göre daha fazla. Ayrıca geçen seneye baktığımızda alım fiyatlarımızda ortalama % 30 artış gerçekleştirmişiz. Haliyle bu fiyatlar üreticimizi de memnun ediyor. Ürün paralarını da çiftçimize 15 gün içinde ödüyoruz” dedi.  

‘YAĞ TAHLİL CİHAZI’ SAYESİNDE TAHLİLLER ANINDA VERİLİYOR

Çetin, Yağlık Ayçiçeği üreticisinin ‘Yağ Tahlil Cihazıyla’ hem zaman, hem de ürün kaybından kurtulduğunu ifade etti. Başkan Hakkı Çetin, “Kooperatif olarak yağ tahlil cihazımızı aldık. Eskiden mal alım memurumuz eliyle ayçiçeğine bakar, mal dökülür ve % 3 fire verirdi. Üreticimiz artık ayçiçeğini getiriyor, römorkundan üç yerinden 1 kilo numune veriyor. Ziraat mühendisimiz bu numunelerin tahlilini yaparak 10 dakikada çıktısını alıyor. Ayçiçeğinin ham yağı, asitleri ne kadar, hepsi bu tahlilde ortaya çıkıyor. Bu uygulama hem bizim, hem de çiftçimiz için çok büyük kolaylık oldu” diye konuştu.

Başkan Çetin, “Yağ tahlil cihazımız sayesinde adam kayırmaların önüne geçildi. Yağ Tahlil Cihazı sayesinde herkesin içi daha rahat. Herkes çıkan rapor sayesinde malının kalitesini hatasız bir şekilde öğreniyor” dedi.

Öte yandan, 307 Sayılı Yenişehir Yağlı Tohumlar Kooperatifi’nde yem ve gübre satışlarının devam ettiği kaydedildi.

HABER: NİHAT BIÇAK

REKLAM

Kaynak : http://yenisehirim.com/yenisehir-yagli-tohumlar-aycicegi-alimina-basladi.html.html

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiş gibi görünüyor.

    İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yaz